Jaki mech na ścianę wybrać do swojego wnętrza?
Darmowa wysyłka 0zł przy zamówieniach od 5,01kg

Jaki mech na ścianę wybrać do swojego wnętrza?

mech poduszkowy kompozycja

Naturalne dekoracje święcą w ostatnich latach tryumfy popularności. Bez wątpienia jednym z najciekawszych sposobów na wprowadzenie zieleni do wnętrza jest ozdobny mech stabilizowany. Choć wyróżnia się jakieś kilkanaście tysięcy rodzajów mchu, w dekoracji pomieszczeń wykorzystywanych jest ich kilka. Wśród naszych produktów znajdziesz najwyższej jakości chrobotek, mech poduszkowy oraz płaski. Z tego artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się każdy z nich!

Chrobotek na ścianę – modny trend ostatnich latpanel z chrobotka

Chrobotek to jedna z odmian porostu naziemnego, który występuje na terenie Skandynawii, głównie Norwegii i Grenlandii. Co ciekawe, chrobotka można spotkać także w naszych ojczystych lasach, jednak w Polsce jest objęty częściową ochroną, a nielegalne zbieranie go może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne. Chrobotek wdzięcznie nazywany jest mchem reniferowym z banalnie prostego powodu – rośliną tą chętnie żywią się renifery. Jednak w rzeczywistości nie jest on mchem, lecz porostem. Co warto o nim wiedzieć? Po pierwsze, chrobotek naturalny posiada brunatnoszarą barwę, ale dzięki barwnikom można uzyskać niemal dowolny wariant kolorystyczny. Dlatego też w naszej ofercie występuje między innymi chrobotek na ścianę w odcieniach zieleni, czerwieni, niebieskiego czy żółci. Bez problemu znajdziesz więc wersję kolorystyczną, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom! Po drugie, porost odznacza się dużą elastycznością i sprężystością. Chociaż jest delikatny w dotyku, nie kruszy się i wykazuje podatność na odgniecenia, a występuje pod postacią niewielkich kępek z wyraźnymi główkami.

Mech stabilizowany poduszkowy – zielone poduszki ze skandynawskich lasów

mech poduszkowy kompozycja

Do jednych z najbardziej pożądanych gatunków mchu ozdobnego można zaliczyć także mech stabilizowany poduszkowy, zwany kulistym bądź kępkowym. Jak nie trudno się domyślić, nazwę swą zawdzięcza wyjątkowej formie przypominającej okrągłe poduszki. Podobnie jak chrobotek, pochodzi głównie z norweskich lasów, a także Francji. Jego nieoczywisty kształt – wypukły i nieregularny – decyduje o tym, że wielbiciele niebanalnych dekoracji chętnie wykorzystują go w swoich wnętrzach. Godny uwagi jest fakt, że roślinę poddaje się procesowi barwienia. W rezultacie dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych – jasnej, średniej oraz ciemnej zieleni. Mech poduszkowy francuski oraz szwedzki posiada bardziej zbitą formę i gładką powierzchnię. Natomiast mech poduszkowy prowansalski nazywany potocznie welurowym odznacza się większą delikatnością, a na jego powierzchni występują miękkie włoski przypominające gęste źdźbła trawy.

Mech stabilizowany płaski – leśny dywan w twoim mieszkaniu

panel z mchu stabilizowanego płaskiego

Mech płaski może wydawać się najmniej ciekawym spośród dostępnych w naszej ofercie rodzajów mchu. Jednak nic bardziej mylnego! W związku z tym, że ten urodziwy porost przypomina swym wyglądem ściółkę leśną, często wybierany jest przez osoby, które szukają dekoracji silnie nawiązujących do natury. Jak sama nazwa wskazuje, mech stabilizowany płaski posiada zbitą formę i niewielką wysokość.  Dlatego sprzedawany jest w płatach o sporej powierzchni. Elegancki wygląd mchu płaskiego sprawia, że z powodzeniem można łączyć go z pozostałymi rodzajami mchu, a także innymi roślinami stabilizowanymi. W zależności od efektu, który chce się uzyskać, można za jego pomocą tworzyć zarówno płaskie i jednolite, jak i nieregularne powierzchnie. Jego prosta forma w rzeczywistości okazuje się największym atutem, ponieważ to właśnie w niej tkwi ogromny potencjał estetyczny.

Który rodzaj mchu wybrać? Kilka słów o zastosowaniu chrobotka

Oczywiście każdy rodzaj mchu dostępny w naszej ofercie to świetna propozycja dla wielbicieli zielonych wnętrz. Jednak ze względu na odmienny wygląd i strukturę, różnią się od siebie i stosowane są w różnych celach. Chrobotek to porost niezwykle uniwersalny – z powodzeniem wykorzystywany jest zarówno przy tworzeniu wielkopowierzchniowych paneli ściennych, jak i małych obrazków. To jednak nie koniec zalet, które posiada chrobotek reniferowy Scandinavian Reindeer Moss. Z uwagi na to, że jest elastyczny i sprężysty, doskonale sprawdzi się jako element wieńców, stroików lub nowoczesnych kompozycji florystycznych, takich jak las w słoiku albo rośliny w szkle.

Mech poduszkowy i płaski we wnętrzu – kiedy się sprawdzi?

Mech poduszkowy na ścianie polecany jest osobom, które cenią sobie oryginalne dekoracje. Ponieważ posiada ciekawą formę, panel lub obraz z mchu poduszkowego przyciąga wzrok natychmiast po wejściu do pomieszczenia i z łatwością może stać się najbardziej charakterystycznym elementem wystroju. W związku z tym doskonale wygląda na dużych powierzchniach – wtedy w pełni można podziwiać jego niebanalny kształt. Nasi specjaliści chętnie podpowiedzą ci, jak zrobić obraz z mchu własnoręcznie, dlatego nie musisz się obawiać, że nie będziesz wiedzieć, jak postąpić z zamówionym towarem. Z przyjemnością poinstruują cię też, jak dbać o mech na ścianie, by jak najdłużej zdobił wnętrze. 

A kiedy warto zastosować mech stabilizowany płaski? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ten rodzaj mchu cechuje się największą uniwersalnością. Dlatego niejednokrotnie łączony jest z chrobotkiem oraz mchem poduszkowym, co pozwala uzyskać efektowne, przestrzenne kompozycje o zróżnicowanej fakturze. Z płatów płaskiego mchu można ułożyć niemal dowolny kształt. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak zrobić logo firmy w stylu eko, mech będzie doskonałym wyborem! Sprawdzi się idealnie podczas pokrywania dużych powierzchni. Jego płaty mierzą nawet 25-40 centymetrów, dlatego szybko można wykleić nim ścianę wielkiego formatu.

Tabela: porównanie chrobotka, mchu poduszkowego i mchu płaskiego

x

Chrobotek

Mech poduszkowy

Mech płaski

Przeznaczenie

do paneli i dekoracji

panele ścienne i dekoracje

żywe ściany i dekoracje

Jakość

premium

wysokogatunkowy

premium

Kraj pochodzenia

Finlandia, Szwecja, Norwegia

Prowansja, Szwecja

Francja, Szwecja

Wysokość

od 4 do 12 cm

od 2 do 6 cm

około 1-2 cm

Struktura

rzadkie lub gęste kępki

rzadkie lub gęste kępki

gęste płaty

Wybarwienie

jednolite lub gradientowe

równe lub niejednolite

jednolite

Kolory

majowa zieleń, jabłkowa zieleń, ciemna zieleń, oliwkowa zieleń, biały naturalny, czerwony, pomarańczowy, żółty, niebieski, fuksja

jasnozielony, średniozielony, ciemnozielony

jasnozielony, średniozielony, ciemnozielony