Szukasz efektownej rośliny w doniczce? Poznaj 3 najmodniejsze propozycje!
Darmowa wysyłka 0zł przy zamówieniach od 5,01kg

Szukasz efektownej rośliny w doniczce? Poznaj 3 najmodniejsze propozycje!

doniczki z mchem

Rośliny we wnętrzach były, są i będą modne zawsze. Kto nie lubi otaczać się zielenią, która uspokaja i wprowadza w dobry nastrój? Niezależnie od tego, jaki styl preferujesz, rośliny w doniczce z pewnością znajdą zastosowanie w twoim domu lub mieszkaniu. W końcu natura jest uniwersalna! Zastanawiasz się, jakie rośliny doniczkowe wybrać do swojego wnętrza? Sprawdź oryginalne propozycje od Scandinavian Moss!

1. Top 3 rośliny, które odmienią twoje wnętrze

Rośliny pokojowe mogą znacznie poprawić wygląd nowoczesnego wnętrza, dodając mu przytulności i wprowadzając naturalny klimat do surowych pomieszczeń. Futurystyczny design opiera się na minimalizmie, prostocie i funkcjonalności. W naszych domach i mieszkaniach coraz częściej goszczą elementy z betonu architektonicznego, cegły, stali, szkła i tworzyw sztucznych. Materiały te, choć prezentują się nadzwyczaj efektownie, mogą sprawić, że wnętrze będzie chłodne w odbiorze, ponure i nijakie. Co zrobić, by ocieplić nowoczesny wystrój? Zastosuj naturalną zieleń! Rośliny to żywa ozdoba, która nadaje wnętrzu przytulności i stanowi barwny akcent na tle stonowanych kolorów ścian i mebli. Ale jakie rośliny doniczkowe wybrać? W dziedzinie designu roślinnego – tak jak w każdej innej – panują pewne trendy, które dyktują, co w danej chwili jest modne i w dobrym guście. W czasach PRL-u tryumfy popularności święciły paprocie i zielistki. Obecnie jednak w trendach jest zieleń, która wyróżnia się czymś nieoczywistym. Może chodzić o jej wyjątkowe pochodzenie, kolor, strukturę, formę czy kształt. 

2. Mech skandynawski w betonowej donicy jako alternatywa dla popularnych roślin pokojowych

chrobotek

Poszukując niestandardowej rośliny w doniczce do swojego salonu, sypialni lub innego pomieszczenia w domu, warto wyjść poza utarte schematy. Przykładem takiej niestandardowej zieleni jest chrobotek reniferowy Scandinavian Moss. Stabilizowany porost swoim wyglądem znacznie różni się od większości roślin, które możesz spotkać w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Gęsto ułożone główki chrobotka przypominają las deszczowy widziany z lotu ptaka. Co ciekawe, sam chrobotek nie jest rośliną, lecz porostem należącym do królestwa grzybów. Grzyb w doniczce jako dekoracja wnętrza? Czemu nie! Możesz być pewny, że takiej ozdoby nie spotkasz w co drugim mieszkaniu. Chrobotek w efektownej doniczce umieszczony na stoliku kawowym, regale czy szafce nocnej z pewnością wzbudzi zainteresowanie twoich gości i wywoła mnóstwo pytań! Porost reniferowy w doniczce z betonu architektonicznego to jeden z najnowszych produktów Scandinavian Moss. Do kupienia tutaj: https://mechchrobotek.pl/kategoria/doniczki-z-mchem/.

Drugą propozycją modnej rośliny do wnętrza jest mech poduszkowy. Z uwagi na swój zaokrąglony kształt popularnie nazywany jest także mchem kulistym lub gąbczastym. Mech ma formę zbitych poduszek o różnej wielkości. Jest elastyczny i podatny na kształtowanie, co umożliwia tworzenie rozmaitych kompozycji w nowoczesnej stylistyce. Szczeciniaste poduszki mchu są miękkie i przyjemne w dotyku. Wielbiciele niestandardowych dekoracji mogą wybrać także mech prowansalski w doniczce – to trzecia propozycja od Scandinavian Moss. Kępki mchu porośnięte są długimi, delikatnymi „włoskami”, co sprawia, że trudno oderwać od nich wzrok. Kompozycje w betonowej doniczce z mchu poduszkowego i prowansalskiego są dostępne w sklepie www.mechchrobotek.pl.

3. Beton architektoniczny – nowoczesny materiał doceniony przez dekoratorów wnętrz

Warto wspomnieć też kilka słów o doborze doniczki. Wraz z rośliną pokojową tworzy jedną kompozycję, dlatego powinna nawiązywać do niej swoją stylistyką. Na szczęście minęły już czasy, gdy wybieraliśmy nudne doniczki plastikowe o wątpliwej estetyce. W polskich mieszkaniach zazwyczaj można zobaczyć doniczki ceramiczne, które są trwałe i stosunkowo tanie. Nieco mniej popularne, lecz bardzo efektowne są doniczki z drewna. Ich przeznaczenie ogranicza się przede wszystkim do terenów zewnętrznych – na ganki, tarasy i balkony. 

Najnowszym trendem w architekturze wnętrz jest beton architektoniczny. Surowy charakter, jakim odznacza się betonowa donica, ciekawie kontrastuje z zielenią roślin. Ozdoby z betonu architektonicznego pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Doskonale dopełnią design mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim, rustykalnym, boho i loftowym. Beton dobrze komponuje się z drewnem, szkłem, wikliną i naturalnymi tkaninami, takimi jak len i bawełna. Zależnie od swoich upodobań, możesz wybrać większą lub mniejszą doniczkę o podstawie kwadratowej, okrągłej albo w kształcie sześciokąta. W ofercie jest także donica na nóżkach z chrobotkiem lub mchem prowansalskim. Niewielkie, okrągłe nóżki wykonane z naturalnego drewna sprawiają, że doniczki z betonu wyglądają bardziej nowocześnie. Beton architektoniczny to nie tylko trwały, ale też efektowny materiał. W trakcie formowania masy betonowej dostają się do niej pęcherzyki powietrza. Dlatego na powierzchni doniczki pojawiają się niewielki dziurki, inaczej wżery. Właśnie te ubytki, zwane rakami, pozwalają odróżnić zwykły beton od betonu architektonicznego i decydują o jego szlachetnym wyglądzie, podkreślając manualną obróbkę materiału. 

           prowansalski w doniczce     chrobotek w doniczce       mech w doniczce

4. Poznaj sekret wiecznej zieleni ze Skandynawii

Lubisz zieleń we wnętrzu, ale wydaje ci się, że nie masz „ręki do roślin”? Często wyjeżdżasz z domu i martwisz się, że pod twoją nieobecność rośliny w doniczce zwiędną? A może zwyczajnie brak ci czasu, by odpowiednio o nie dbać? Wcale nie oznacza to, że musisz zrezygnować z naturalnych dekoracji w mieszkaniu.

Być może zdziwi cię informacja, że preparowany mech nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Jeżeli więc marzą ci się piękne, wiecznie zielone rośliny bez podlewania, propozycja od Scandinavian Moss powinna sprostać twoim oczekiwaniom! Chrobotek jakości premium, mech poduszkowy i prowansalski wykorzystywany do tworzenia kompozycji w doniczkach został poddanym trwałej impregnacji przy użyciu gliceryny. Niektórzy klienci pytają, czy chrobotek jest żywy albo czy chrobotek rośnie. Porost poddany stabilizacji biologicznie nie żyje, jego funkcje życiowe są uśpione. Co za tym idzie – mech nie rozrasta się, nie usycha ani nie żółknie. Jednak w dotyku przypomina żywą roślinę, jest miękki i delikatny. Przez wiele lat zachowuje swój kolor i strukturę.

5. To musisz wiedzieć, gdy chcesz wyhodować mech w domu

Rosnąca popularność dekoracji z mchu sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, jak wyhodować mech w doniczce. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce mech jest pod ochroną, a zbieranie go w lesie jest karalne. Nawet jeżeli rośliny są twoją pasją i  na ogół nie masz problemu z pielęgnacją zieleni, musisz pamiętać, że hodowla mchu to coś zupełnie innego. Mchy – w przeciwieństwie do tradycyjnych roślin – nie posiadają korzeni, łodyg czy liści. Hodowla żywego, niestabilizowanego mchu zebranego prosto z lasu nie należy więc do łatwych. Na początkowym etapie rozwoju mech niestabilizowany trzeba bardzo często zraszać, nawet 2-3 razy w ciągu dnia. Ze względu na to, że mech szczelnie przykrywa podłoże, trudno jest ustalić, jaki ma poziom wilgoci, a co za tym idzie – w którym momencie należy go podlać. Dużo rozsądniej będzie zatem wybrać stabilizowany chrobotek w doniczce pochodzący z największej w naszym kraju Hurtowni Mchu Premium i oficjalnego dystrybutora Scandinavian Moss na Polskę. Wybierając preparowany porost skandynawski, nie musisz się martwić o jego hodowlę. Możesz bez żadnego wysiłku cieszyć się piękną zielenią w swoim domu lub mieszkaniu!

6. 10 pomysłów na zieleń do twojej łazienki. Które rośliny w doniczce lubią cień?

Wybór roślin do salonu czy sypialni może nie stanowić większego problemu. Kiedy jednak poszukujesz rośliny do łazienki lub innego zacienionego pomieszczenia, sprawa nieco się komplikuje. Większość tradycyjnych roślin pokojowych źle czuje się w wilgotnych pomieszczeniach, a łazienka niewątpliwie do takich należy. Poza tym w łazience zazwyczaj jest tylko jedno, małe okno lub nie ma go wcale. Wyklucza to obecność roślin, które potrzebują dobrze nasłonecznionego, jasnego stanowiska. A zatem jaki kwiat do łazienki kupić? Opcji jest kilka. W łazience najlepiej sprawdzi się zieleń pochodząca z ciepłych i wilgotnych rejonów świata. Najpopularniejsze żywe rośliny doniczkowe, które lubią cień to:

chrobotek w doniczce

  • paprocie,
  • dracena,
  • zamiokulkas,
  • skrzydłokwiat,
  • wężownica gwinejska,
  • trzykrotka pasiasta,
  • monstera,
  • sansewieria,
  • aspidistra.

Szukasz bardziej nieoczywistego rozwiązania do swojej łazienki? Chrobotek w doniczce z betonu świetnie czuje się w miejscach pozbawionych dostępu do światła słonecznego i w pomieszczeniach o stopniu wilgotności na poziomie 40-60%. Dobra wiadomość jest taka, że ten sam poziom wilgotności jest zdrowy i komfortowy dla człowieka. Mała doniczka z podstawką wypełniona chrobotkiem w energetycznej, jasnej zieleni świetnie prezentuje się na szafce łazienkowej, obok lustra albo na półce przy umywalce. Jednocześnie cieszy oczy swoim magicznym, subtelnym pięknem.

8. Poznaj najlepsze rośliny w doniczce do kuchni i przedpokoju

A jakie rośliny doniczkowe do kuchni najlepiej wybrać? Kuchnia bywa problematycznym pomieszczeniem, ponieważ zazwyczaj panuje w niej podwyższona temperatura i wilgotność. Oprócz tego opary gotujących się potraw i gazu mogą negatywnie wpływać na wiele roślin. Są jednak gatunki, które dobrze radzą sobie w tych niełatwych warunkach. Można do nich zaliczyć alokazję, zamiokulkas, skrzydłokwiat oraz trzykrotkę. Stabilizowany chrobotek lub mech prowansalski w doniczce również doskonale nadaje się do kuchni. Jedyny warunek, który musi spełniać otoczenie mchu preparowanego, to odpowiedni stopień wilgotności powietrza (na poziomie 40-60%). Jeżeli zastosujesz w swej kuchni odrobinę zieleni, stanie się bardziej przytulna, a codzienne przygotowywanie potraw będzie jeszcze przyjemniejsze! 

Cieniolubne rośliny w doniczce można umieścić także w przedpokoju. Pomieszczenie to często bywa traktowane po macoszemu w trakcie aranżowania wnętrza. To duży błąd! Przedpokój czy korytarz to pierwsze pomieszczenie w mieszkaniu czy domu, do którego wchodzą goście. Jego wystrój decyduje o tym, jak odbierane jest całe wnętrze. Zastanawiasz się, jak urządzić przedpokój, aby już od progu zrobić dobre wrażenie na osobach, które cię odwiedzają? Niebanalna dekoracja w skandynawskim klimacie może okazać się właśnie tym, czego potrzebujesz, by odmienić jego wystrój.

9. Niepowtarzalny obraz roślinny na ścianie zamiast nudnej rośliny w doniczce?

obraz w ramie betonowej

Dlaczego wieczna zieleń w przedpokoju to dobry pomysł? Zazwyczaj pomieszczenie to nie ma okien. Często jest też ciasne i wąskie. Łatwo więc o ponurą, przytłaczającą atmosferę. Naturalne, zielone akcenty sprawią, że przedpokój nabierze kolorów. Alternatywą dla wspomnianych wcześniej roślin doniczkowych może być oryginalny obraz z mchu i roślin stabilizowanych. Zieleń w ramie zawieszona na ścianie? Taka dekoracja z pewnością zaskoczy twoich gości. Kompozycja w ramie z betonu architektonicznego dopełni wystrój nowoczesnego wnętrza, a jednocześnie nie zabierze zbyt wiele przestrzeni w przedpokoju. Rośliny stabilizowane użyte do stworzenia obrazu zostały poddane stabilizacji, dlatego nie wymagają podlewania czy zraszania. Każdy obraz roślinny to niepowtarzalne dzieło sztuki stworzone przez naturę! Designerską kompozycję z mchu i roślin stabilizowanych w ramie z betonu architektonicznego możesz znaleźć tutaj: https://mechchrobotek.pl/produkt/obraz-z-roslinami-stabilizowanymi-w-ramie-z-betonu-architektonicznego-56x56cm/.