Jak zrobić terrarium? Stwórz wymarzony dom dla swojego zwierzaka!
Darmowa wysyłka 0zł przy zamówieniach od 5,01kg

Jak zrobić terrarium? Stwórz wymarzony dom dla swojego zwierzaka!

tło do terrarium

Jeżeli planujesz zakup gekona, jaszczurki czy pająka lub masz już egzotyczne zwierzątko, zapewne chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Przygotowywanie odpowiedniego miejsca dla domowego pupila może być twórczym zajęciem, jednak wymaga starannego przemyślenia. Chodzi przecież o to, by był szczęśliwy. Wyjątkowym lokum jest terrarium, czyli specjalny wentylowany zbiornik o mikroklimacie przystosowanym do potrzeb płazów, gadów czy bezkręgowców. Zastanawiasz się, jak zrobić terrarium dla gekona lub innego zwierzątka? Sprawdź nasze podpowiedzi!

1. Terrarium pustynne a terrarium tropikalne – czym się różnią?

terrarium dla gekona

Kameleon w tropikach (photos via freepik, pixabay)

Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak zrobić terrarium, warto wspomnieć, że każde zwierzę ma swoje indywidualne potrzeby. Nieco inaczej będzie wyglądać terrarium dla gekona niż lokum dla ptasznika, modliszki, żółwia czy żaby. Mieszkanie, które przygotujesz dla swojego pupila, powinno jak najbardziej przypominać jego naturalne środowisko. Oczywiście terrarium dla agamy lub innego gada może być też doskonałą dekoracją wnętrza, swego rodzaju mini ogrodem w domu lub w biurze.

Terrarium pustynne przeznaczone jest dla zwierząt zmiennocieplnych, które w naturze żyją na pustyniach. Za podłoże w pustynnym terrarium dla kameleona lub jaszczurki może posłużyć nie tylko piasek, ale także glina czy mieszanka piasku z torfem kokosowym i żwirem. Niezbędne akcesoria do terrarium tego typu to lampa grzewcza oraz lampa UVB, ponieważ stworzenia te w swoim naturalnym środowisku wygrzewają się na słońcu, a energia słoneczna pozwala im utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. W terrarium dla agamy koniecznie musi więc znaleźć się wyspa cieplna, czyli miejsce kumulujące źródła ciepła i promieni UVB. Z kolei terrarium tropikalne to idealne lokum dla gadów i płazów, które lubią się wspinać i najlepiej czują się w miejscach o wysokim stopniu wilgotności. Stosuje się w nich baseny, wodospady i generatory pary, a także systemy zraszające i rośliny pochodzące z tropików. 

2. Najlepsze rośliny do terrarium dla gekona – jakie wybrać?

Każdy dobrze zaopatrzony sklep terrarystyczny ma w swojej ofercie terraria wykonane z różnych tworzyw, między innymi szkła, płyt OSB i plastiku. W niektórych sklepach dostępne są terraria z całkowitym, gotowym wyposażeniem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by akcesoria do terrarium dla gekona, jeża, żaby, węża lub innego zwierzęcia skomponować samodzielnie. 

W każdym profesjonalnym terrarium powinny znaleźć się rośliny. Nie tylko dodają całości charakteru, ale też imitują naturalne środowisko gadów, płazów i bezkręgowców. Możesz postawić na ozdobne mchy, monstery, draceny czy zielistki. Świetnym wyborem będzie też trzykrotka, czyli zwisająca bylina o dekoracyjnych, prążkowanych liściach. Można powiedzieć, że to idealna roślina do terrarium. Dlaczego? Trzykrotka jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze czuje się w jasnych miejscach, ale nie w pełnym słońcu. Nie przeszkadzają jej ani wysokie, ani niskie temperatury. Co więcej, z łatwością się rozmnaża i szybko ukorzenia, a przy tym jest nietrująca dla gadów. 

chrobotek naturalny

Chociaż w terrarium powinny znaleźć się żywe rośliny, warto zastosować też kilka roślin stabilizowanych, które posłużą jako efektowna ozdoba. Szeroki wybór stabilizowanych roślin znajdziesz w sklepie Scandinavian Moss. W terrarium dla egzotycznego zwierzęcia wspaniale będą prezentowały się bluszcze i paprocie, na przykład paproć skórzasta lub paproć podwójna. Rośliny stabilizowane nie wymagają pielęgnacji, nie trzeba ich podlewać ani zraszać, co znacznie ułatwi hodowlę. Ciekawą opcją jest też udekorowanie terrarium naturalnym, białym chrobotkiem stabilizowanym. Dzięki temu, że jest wolny od jakichkolwiek barwników, nie musisz martwić się o zdrowie swojego zwierzaka. Chrobotek naturalny w paczce o pojemności 50 gramów dostępny jest tutaj. Taka ilość wystarczy na ozdobienie miejscowo ścianki z mchu nawet o sporych wymiarach.

3. Co na ściankę do terrarium dla gekona?

kora dębowa

Szukając informacji o tym, jak ozdobić terrarium, zapewne spotkałeś się z różnymi pomysłami na wykonanie tła, czyli ścianki terrarium. Powinno ono odzwierciedlać naturalne warunki życia zwierząt egzotycznych. Odpowiednie tło do terrarium sprawi, że lokum twojego pupila będzie prezentowało się bardziej autentycznie. W Internecie można znaleźć tła strukturalne, kokosowe, a także samoprzylepne fototapety z roślinnymi motywami. Jeżeli jednak interesuje cię designerskie, bardziej efektowne wyposażenie do terrarium dla patyczaka, gekona, jaszczurki czy pająka ptasznika, wybierz stabilizowaną, naturalną korę dębową. Kora ze 100-letniego dębu posiada liczne, szerokie przerosty, które powstały na przestrzeni czasu. Odpowiadają za jej zróżnicowaną, nieregularną fakturę. W sklepie internetowym Mech Chrobotek możesz kupić panel z kory przycięty na podany przez ciebie wymiar. 

Warto zaznaczyć, że tło do terrarium z naturalnej kory to coś więcej niż tylko ciekawa dekoracja. Jej wyraźna, chropowata struktura umożliwia zwierzęciu wspinaczkę, co szczególnie spodoba się takim stworzeniom, jak gekon lamparci, gekon gruboogonowy, gekon orzęsiony, agama górska czy scynk berberyjski. Na wybrzuszeniach kory gad może z łatwością oprzeć kończyny. Odstające elementy na jej powierzchni tworzą coś na wzór półek skalnych w górach. Jaszczurka może nie tylko wędrować po korze, ale też przysiąść na jej górnej części i odpocząć. 

4. Jak zrobić tło do terrarium z kory 100-letniego dębu? 3 proste kroki

Zastanawiasz się, jak w prosty sposób zrobić piękne i naturalne tło do terrarium z kory dębowej? To bardzo proste!

  1. Po pierwsze, zmierz ścianki posiadanego terrarium. Popularne jest terrarium dla pająka 30x30x30 centymetrów oraz terrarium dla jaszczurki 60x60x80 centymetrów. Być może jednak twój zwierzak ma większe lub mniejsze lokum. Jeśli tak, to nie musisz się martwić – u nas zakupisz korę w pożądanym wymiarze!
  2. W sklepie Scandinavian Moss możesz zamówić korę odpowiedniej wielkości. Możesz wyłożyć ściankę terrarium kawałkami kory różnej szerokości lub kupić panel z kory stabilizowanej przycięty na podany przez ciebie wymiar. Do kupienia tutaj: https://mechchrobotek.pl/produkt/panel-na-sciane-z-kory-stabilizowanej-naturalnej/
  3. Kora nie wymaga użycia kleju. Wystarczy, że ułożysz ją na tylnej ściance terrarium lub trzech ścianach dookoła, a efekt będzie niesamowity!

Kora stabilizowana nie gnije ani nie pleśnieje nawet po wielu latach. Ponadto, działa niczym izolator ciepła, zwłaszcza w terrariach wykonanych ze szkła. Dzięki zastosowaniu tła z kory łatwiej będzie ci utrzymać prawidłową temperaturę w terrarium – taką, która jest bezpieczna i komfortowa dla twojego zwierzęcia. Tego typu dekoracja świetnie wygląda w zestawieniu z zielonym mchem, korzeniami i paprociami.

Tworząc tło z kory warto zaopatrzyć się także w suszone grzyby, które stworzą dodatkowe miejsce do odpoczynku dla gekona czy agamy. Dużym plusem jest to, że te zwierzaki uwielbiają przebywać na półkach stworzonych z suszonych grzybów. Dzięki nim można je częściej oglądać w ich pełnej gadziej okazałości. Jest to doskonały pomysł na to, żeby nasz pupil nie asymilował się przez większość czasu w tubie korkowej czy kokosowym domku. Warto wiedzieć, że paczka takich grzybów nie jest droga, a znajduje się w niej kilka kapeluszy, tak więc jest możliwość dopasowania wielkości, jak i kształtu grzyba do tła z kory. Grzyby można przymocować do takiej kory prostopadle za pomocą florystycznego kleju na gorąco, który nie zawiera substancji chemicznych. Klej florystyczny o podwyższonej lepkości także jest dostępny w ofercie sklepu: https://mechchrobotek.pl/kategoria/akcesoria/. Można kupić go na sztuki, jak i kilogramy.

gekona na suszonym grzybie                                  grzyb suszony bielony

5. Czego jeszcze potrzebuje jaszczurka, żółw czy wąż? Naturalne ozdoby do terrarium

Jak zrobić terrarium dla jaszczurki niskim kosztem, by przypominało jej naturalne siedlisko? Zastosuj tanie ozdoby do terrarium, które występują w przyrodzie. W tym celu świetnie sprawdzą się suszone rośliny. Są trwałe i bezpieczne dla zwierząt, a ich wybór jest naprawdę spory. Możesz zdecydować się na badam do terrariumkawałki kory, korzenie, gałązki, liany, bambusy, kamienie oraz łupiny.

W ofercie Scandinavian Moss znajdziesz szeroki wybór suszonych roślin, które idealnie wpasowują się w design pustynnego lub tropikalnego terrarium. Polecamy chociażby:

  • cauliflower i pepe cone – suszone korzonki chrzanu przypominające kości,
  • kwiat lotosu – idealny na podłoże, można napełnić go wodą do picia dla zwierzęcia,
  • pędy bananowca – długie na około 70 centymetrów, zwierzę może się po nich wspinać,
  • cocoboat (łódka kokosowa) – suszona, twarda łupina do wykorzystania jako domek dla jaszczurki, pająka, gekona,
  • strzałki palmowe – susz o dekoracyjnym wyglądzie do oparcia o ściankę terrarium, nadaje tropikalnego charakteru,
  • suszone grzyby – przypominają półki skalne w górach, można przykleić je do tła terrarium.

6. Jak zrobić domek dla gekona, pająka lub żaby?

Wybierając dekoracje do terrarium dla gekona lub innego gada zwróć szczególną uwagę na potrzeby zwierzęcia. Stworzenie powinno mieć możliwość całkowitego ukrycia się – na przykład wtedy, gdy chce odpocząć lub czuje się obciążone nadmiarem bodźców. W naturalnym środowisku gady niemal zawsze mają dostęp do różnego rodzaju kryjówek, zagłębień skalnych, konarów i gałęzi drzew. Kryjówki do terrarium są wręcz obowiązkowym elementem jego wyposażenia, bo zwierzak też musi mieć odrobinę prywatności, a jednocześnie ciekawych kształtów ozdobą, która urozmaici nowo powstałe terrarium.

Czego można użyć do stworzenia kryjówki dla gekona, agamy lub kameleona? Generalnie najlepiej sprawdza się to, co daje natura. Świetnym wyborem będzie na przykład tuba korkowa, czyli okrągły, pusty w środku kawałek kory dębowej. Jest łatwa do obróbki, a przy tym lekka i uniwersalna. Nadaje się do wszystkich rodzajów biotopów, stąd cieszy się sporym zainteresowaniem wśród hodowców zwierząt egzotycznych. Oryginalną ozdobą do terrarium dla pająka lub jaszczurki jest także badam, czyli suszony owoc drzewa migdałowego. Posiada ciekawy, sercowaty kształt, a niewielkie stworzenia mogą ukryć się w jego środku.

Łódka kokosowa, czyli suszona łupina kokosa również doskonale sprawdzi się jako kryjówka dla jaszczurki, gekona lub innego zwierzątka egzotycznego. Łupinę można przeciąć na pół i ułożyć na podłożu tak, by stworzyć swego rodzaju “daszek” pod którym gad będzie mógł się schować.

Efektownie urządzone terrarium będzie nie tylko komfortowym i bezpiecznym lokum dla twojego zwierzęcia, ale też intrygującą dekoracją domu czy mieszkania, zwłaszcza gdy połączymy je ze zmiennym oświetleniem dzień/noc. Korzystając z naszych produktów możesz stworzyć profesjonalne lokum do hodowli wielu egzotycznych gatunków. Przejrzyj całą naszą ofertę i wybierz to, co najbardziej przyda się tobie i twojemu pupilowi!