Zielone ściany z mchu - jak je wykonać? krok po kroku
Darmowa wysyłka 0zł przy zamówieniach od 5,01kg

Zielone ściany z mchu – jak je wykonać? krok po kroku

jak wykonać zieloną ścianę

Czym są zielone ściany? Tak się składa, że zielone ściany z mchu to na dzień dzisiejszy jedno z popularniejszych dopełnień wnętrz. Ogromną zaletą w tworzeniu takiej dekoracji jest to, że możemy jej nadać dowolne kształty, więc możemy dać upust naszej fantazji i stworzyć na ścianie coś niepowtarzalnego.

Top 3 mchy, które odmienią twoje wnętrze

prowansalski w doniczcechrobotek w doniczcemech w doniczce

 

 

Na rynku są dostępne trzy rodzaje mchu: mech chrobotek, mech poduszkowy oraz mech płaski. Kolejną różnicą są ich odmiany i sposób preparacji. Nie każdy sprzedawany mech jest ładnie wybarwiony czy też gęsty, przez co panele mogą okazać się nie tak piękne jak na zdjęciach. Warto także zwrócić uwagę czy mech przy górnej części nie jest zbrązowiały oraz czy jest miękki, co świadczy o jego jakości. Do stworzenia kompozycji na ścianie możemy wykorzystać wcześniej wymieniony chrobotek, jak i mech płaski, czy też poduszkowy a różnią się między sobą przede wszystkim kształtem oraz strukturą. Opcjonalnie można je też mieszać. Mech chrobotek wyglądem przypomina gąbkę i jest dostępny w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia np. różnego rodzaju logotypów w firmach czy biurach. Mech poduszkowy jak sama nazwa podpowiada kształtem przypomina poduszkę i występuje w trzech odcieniach zieleni. Wybierając producenta sprawdź legalność pochodzenia oraz certyfikaty fitosanitarne i akustyczne. Ostatni rodzaj mchu czyli mech płaski, zamiennie zwany też trawiastym z wyglądu przypomina dywanik i jest dostępny w dwóch odcieniach zieleni, czasem występuje w trzech kolorach zieleni, natomiast średnia i ciemna zieleń przy tej strukturze nie różnią się znacznie od siebie.

Wykonanie zielonej ściany z mchu może wydawać się skomplikowane i trudne, jednak nic bardziej mylnego. Do stworzenia realizacji, po za oczywiściem mchem, będą potrzebne odpowiednie akcesoria takie jak płyta korkowa wodoodporna lub materiał drewniany wodoodporny czyli podłoże do klejenia mchu oraz klej florystyczny i pistolet do kleju na gorąco.

1. Tworzenie panela na ścianę – podłoże korkowe

Odpowiednie podłoże to bardzo ważny element. Płyta korkowa wilgocioodporna idealnie nadaje się do wyklejania paneli z mchem chrobotkiem, mchem poduszkowym i płaskim. Materiał ten jest trwały i jednocześnie elastyczny, dzięki czemu wykonaną na płycie korkowej realizację będzie można bez trudu zamontować do zaokrąglonych powierzchni jak również w pomieszczeniach gdzie wilgotność powietrza jest znacznie powyżej normy np. w łazience. Kolejną zaletą tej płyty jest to, że z łatwością za pomocą nożyka introligatorskiego można ją przyciąć do odpowiadającego nam kształtu. Zobacz dostępne płyty korkowe 

 

2. Klej florystyczny w sztyftach

Powyższy klej do pistoletu to klej florystyczny. Jest to produkt za pomocą którego wykleimy podłoże korkowe mchem. Klej ten ma specjalne właściwości termotopliwe, między innymi podwyższoną przyczepność, która jest niezbędna do wyklejania mchu oraz jest ultra przezroczysty, dzięki czemu nie przypala klejonego materiału. Ponadto nie zawiera żadnych substancji toksycznych i jest całkowicie bezwonny, co jest bardzo ważne dla naszego zdrowia podczas podgrzewania kleju do wysokiej temperatury.

3. Pistolet do klejenia mchu

pistolet na klej

 

Wybranie odpowiedniego pistoletu na gorąco jest istotne, ponieważ ma on wpływ na komfort podczas pracy. Warto zainwestować w pistolet, który będzie dobrze leżał nam w dłoni. Opcje są dwie przewodowy lub bezprzewodowy. Przy dłuższych pracach wygodniejszy jest bezprzewodowy. Jeżeli zdecydujesz się na pistolet z kablem, pamiętaj żeby miał przynajmniej 120cm z wtyczką do polskiego gniazdka. Zobacz pistolet do klejenia mchu. Przy wyborze tego narzędzia należy zwrócić uwagę na to aby był przystosowany do wysokiej temperatury oraz posiadał oparcie pod wylotem kleju.

4. Klejenie mchu

obraz z mchu

Jak już zaopatrzymy się w odpowiednie materiały i mamy wizję tego, co chcemy osiągnąć możemy zabrać się do pracy. Jeśli panel ma być wykonany z mchu chrobotka, to przed przytwierdzeniem go do podłoża, należy przyciąć część korzeniową mchu po czym nałożyć klej florystyczny na gorąco i przymocować go do podłoża. Tak postępujemy z każdą kępką, która ma stworzyć realizację. Odnośnie realizacji z mchu poduszkowego czy płaskiego nie ma już potrzeby przycinania czegokolwiek, dlatego że są to produkty gotowe do montażu. Kleimy je w ten sam sposób jak mech chrobotek, dopasowując do siebie jak puzzle.

Zielona ściana w centrum salonu

obraz z mchu poduszkowego jasnego i średniego LEDmech poduszkowy kompozycja

Zielona ściana z mchu to produkt w pełni bezobsługowy, należy tylko zapewnić odpowiednie warunki związane z wilgotnością powietrza, która powinna być na poziomie 50% oraz nie narażać jej na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, gdyż mech nie jest odporny na promieniowanie UV a także sąsiadowanie z źródłem ciepła np. kaloryferem. Jeżeli zapewnimy wspomniane wcześniej warunki, otrzymamy pewność, że wykonana przez nas realizacja będzie nadawała wnętrzu niezwykły charakter i wprowadzała cudowny klimat przez wiele lat.