Jak pielęgnować mech? Bezobsługowa zieleń we wnętrzu
Darmowa wysyłka 0zł przy zamówieniach od 5,01kg

Jak pielęgnować mech? Bezobsługowa zieleń we wnętrzu

mech poduszkowy na ścianie

Inwestycja w zieleń to jeden z najprostszych sposobów, by ubarwić i nadać życia przestrzeni, w której przebywamy. Ale czy na pewno trzeba się użerać z konewką i zasilaczami do roślin, aby w biurze czy mieszkaniu było zielono? Niekoniecznie. W ostatnich latach na popularności zyskują dekoracje z naturalnego mchu. Stabilizowany chrobotek ma wiele zalet, a jedną z największych jest fakt, że porost ten okazuje się praktycznie bezobsługowy. Zastanawiasz się, jak pielęgnować mech i co zrobić, by jak najdłużej wyglądał atrakcyjnie? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o pielęgnacji mchu stabilizowanego!

Czy mech chrobotek trzeba podlewać?

obraz z chrobotka w ramie

Planujesz zakup panelu ściennego lub obrazka z mchu? A może posiadasz już chrobotek w domu i szukasz informacji na temat tego, jak pielęgnować mech? Chętnie podpowiemy, w jaki sposób dbać o tę niebanalną dekorację. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz na naszej stronie internetowej. Zawsze możesz też skontaktować się z jednym z naszych specjalistów, by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji ściany z mchu.

Jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez naszych klientów brzmi: czy mech chrobotek trzeba podlewać? Odpowiedź jest prosta: nie. Podobnie mech płaski i mech poduszkowy nie wymaga podlewania. Niektórzy w dobrej wierze spryskują zieloną ścianę wodą, a później niepokoją się, że chrobotek zmienia swój pierwotny wygląd. Warto pamiętać, że mech sam pobiera wodę z powietrza. Jeżeli więc należysz do osób, które często wyjeżdżają, długo przebywasz poza domem lub po prostu zapominasz o podlewaniu roślin, mech stabilizowany jest wprost idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Ta bezobsługowa, samowystarczalna zieleń nie potrzebuje takich zabiegów pielęgnacyjnych jak popularne rośliny ozdobne, a prezentuje się równie efektownie.

Czy mech chrobotek rośnie i czy trzeba go przycinać?

Pisząc na temat tego, jak pielęgnować mech chrobotek, warto odpowiedzieć na jeszcze inne, często zadawane pytanie, a mianowicie: czy mech się rozrasta? Sprzedawany przez nas chrobotek, a także mech płaski i poduszkowy poddawany jest procesowi stabilizacji. Preparowanie mchu polega na zastąpieniu znajdującej się w nim wody gliceryną i mieszanką innych substancji konserwujących naturalnego pochodzenia. Po spreparowaniu mech nie rośnie. Nie musisz więc go przycinać w obawie, że po pewnym czasie wymknie się spod kontroli i zacznie zajmować zbyt dużą powierzchnię. A czy chrobotek jest żywy po stabilizacji? Nie. Dlatego nie trzeba się martwić, że uschnie albo zżółknie tak jak żywe rośliny. Ponieważ nie rośnie i nie przeprowadza procesu fotosyntezy, nie potrzebuje też światła słonecznego. Z tego powodu możesz zastosować panel z mchu dekoracyjnego nawet w miejscach silnie zacienionych, takich jak łazienka, klatka schodowa czy ciemny korytarz.

chrobotek w łazience

Jak pielęgnować mech chrobotek, by przez wiele lat zachował swój kolor i strukturę?

Jak już wspomniano, mech stabilizowany nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możesz jednak stworzyć mu odpowiednie warunki, dzięki czemu przez wiele lat będzie wyglądał zachwycająco. Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dobra wiadomość jest taka, że chrobotek lubi ten sam poziom wilgotności, co człowiek – od 40% do 60%. Panel na ścianę z mchu działa niczym naturalny higrometr. Kiedy wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu nie będzie odpowiednia, mech szybko da ci o tym znać. Jeżeli drastycznie spadnie, chrobotek zacznie usychać, stanie się szorstki w dotyku i bardziej podatny na kruszenie. W takiej sytuacji mógłbyś zastanawiać się, czy można pryskać mech wodą, by powstrzymać jego wysychanie. Zdecydowanie odradzamy zraszanie mchu. Zamiast tego możesz zastosować nawilżacz powietrza, który przywróci właściwy poziom wilgotności w twoim mieszkaniu. Warto zrobić to nie tylko ze względu na mech, ale przede wszystkim na własne samopoczucie. Suche powietrze z pewnością nie służy zdrowiu.

jak pielęgnować mech w domu

Bezobsługowa zieleń w twoim mieszkaniu

Odpowiadając na pytanie o to, jak pielęgnować mech w domu, koniecznie trzeba poruszyć jeszcze jedną kwestię – nie jest on odporny na działanie promieni UV. Z tego powodu paneli czy obrazów z chrobotka nie należy trzymać w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Najlepiej nie umieszczać ich w pobliżu źródeł ciepła (takich jak kaloryfer czy kominek) ani tam, gdzie mech mógłby ulec zalaniu wodą (na przykład obok prysznica). Chociaż sprężysta, miła w dotyku powierzchnia chrobotka może zachęcać do częstego jej dotykania, lepiej robić to delikatnie lub zupełnie się od tego powstrzymać. W wypadku, gdyby na twojej ścianie z mchu pojawiły się jakieś ubytki, możesz kupić u nas stabilizowany mech luzem i w łatwy sposób samodzielnie je uzupełnić.

Mech stabilizowany to zieleń, która jest unikatowa, ekologiczna i długowieczna. Jeżeli lubisz naturalne dekoracje w mieszkaniu, ale brak ci czasu, chęci lub umiejętności, aby pielęgnować rośliny doniczkowe, panel ścienny z chrobotka lub obraz z mchu może okazać się właśnie tym, czego potrzebujesz w swoim wnętrzu!

„Mech dekoracyjny to doskonała alternatywa dla tradycyjnej zieleni. Dla przykładu mech chrobotek, może sprawować funkcję żywych płuc pomieszczenia, oddychać i badać poziom wilgotności. Do tego wszystkiego, jego estetyka idealnie wpasowuje się w praktycznie każdy styl, zarówno delikatnego nowoczesnego projektu z dużą ilością szkła, jak i starego, topornego, dębowego stołu. To jest chyba jego największy atut.” 

(specjalista Scandinavian Moss).