Chrobotek reniferowy coraz powszechniej wykorzystuje się w aranżacji wnętrz. Efektowne panele z mchu można spotkać nie tylko w przestrzeniach użyteczności publicznej, biurach i firmach, ale także w prywatnych mieszkaniach. Nic zatem dziwnego, że wiele osób szuka w Internecie informacji na temat tego, jak się stabilizuje mech. W tym artykule wyjaśnimy Państwu, na czym polega preparowanie mchu i jakie właściwości zyskuje on po tym procesie.
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, jak zaimpregnować mech, warto krótko wspomnieć o zaletach roślin poddanych procesowi stabilizacji. Preparowanie mchu to zastąpienie znajdującej się w nim wody mieszanką gliceryny i innych substancji konserwujących. Roślina jest niejako uśpiona, a przy tym zachowuje swój kolor, elastyczność i sprężystą strukturę. Niekiedy pytają nas Państwo, czy chrobotek jest żywy i czy w związku z tym trzeba go podlewać. Często nasi klienci mają też wątpliwości dotyczące tego, czy mech się rozrasta. Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: nie.
Zaimpregnowany chrobotek, mech poduszkowy lub płaski nie jest żywy, toteż nie zachowuje się jak “zwyczajna roślina”. Nie usycha ani nie żółknie, lecz przez wiele lat – nawet kilkanaście – zachowuje swój pierwotny wygląd. Panel z mchu może więc przez naprawdę długi czas służyć jako efektowna i trwała dekoracja ściany. Przedłużenie trwałości to nie jedyna korzyść, którą niesie ze sobą stabilizacja mchu. Gliceryna, której używa się do preparowania mchu, jest bezpieczna dla alergików. Dekoracja z chrobotka będzie więc idealnym wyborem dla tych z Państwa, którzy cierpią na różnego rodzaju uczulenia. Gliceryna odpowiada też za miękkość porostu. Ściana z mchu jest przyjemna w dotyku i delikatna, co dodatkowo podnosi atrakcyjność tego typu dekoracji.
W naszym sklepie znajdą Państwo oryginalny Scandinavian Reindeer Moss, który został poddany stabilizacji. Z powodzeniem można używać go do tworzenia paneli ściennych, przestrzennych instalacji, obrazów, wiązanek, wieńców i dowolnych kompozycji florystycznych. Być może jednak chcą Państwo spróbować samodzielnie zakonserwować mech lub inne rośliny. A zatem jak spreparować mech w warunkach domowych? Oto krótka instrukcja.
Preparowanie roślin w glicerynie to najpopularniejszy, a przy tym najbardziej skuteczny sposób na ich konserwację. Stosując powyższą metodę można zaimpregnować nie tylko mech, ale też gałęzie drzew i krzewów z liśćmi, pędy iglaków, pnącza, trawy, paprocie, róże i kwiaty o mięsistych płatkach. Niektórzy stosują też preparowanie roślin w roztworze soli, a nawet preparowanie roślin w cukrze. Warto jednak pamiętać, że takie metody często okazują się nieskuteczne i mogą doprowadzić do uszkodzenia rośliny.
Chociaż samo preparowanie mchu nie jest skomplikowanym procesem, uczciwie trzeba przyznać, że przeprowadzanie go w warunkach domowych często kończy się niepowodzeniem. Prawidłowe dobranie stężenia roztworu może nastręczać sporo trudności. Jeżeli gliceryny jest za dużo, mech traci swoje właściwości – staje się tłusty i oblepiony. Z kolei zbyt mała ilość gliceryny sprawia, że porost nie zostaje prawidłowo zakonserwowany. Po niedługim czasie zaczyna usychać i płowieć, a przywrócenie go do pierwotnego stanu nie jest już możliwe. Kłopotliwe bywa też ustalenie, kiedy roślina jest w pełni zakonserwowana. W zależności od poziomu wilgotności powietrza, gatunku, struktury, a nawet wieku rośliny, stabilizacja może trwać od 3 dni do nawet 3 tygodni.
Jeżeli nie chcą Państwo ryzykować uszkodzenia mchu – który, jak wiadomo, nie jest tani – a jednocześnie straty czasu i pieniędzy, lepiej zakupić u nas odpowiednią ilość profesjonalnie zaimpregnowanego chrobotka. W naszym sklepie znajdą Państwo oryginalny Scandinavian Reindeer Moss premium z certyfikatami niepalności i zarządzania jakością ISO 9001 i 14001. Po złożeniu zamówienia dotrze do Państwa specjalistycznie zaimpregnowany mech, który nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Rośliny naturalizowane to stosunkowa nowość na rynku polskim, jednak preparowanie mchu już wcześniej było wykorzystywane w innych krajach europejskich. Proces stabilizacji roślin został opracowany w latach 70. ubiegłego wieku przez parę o nazwisku Lambert, która poszukiwała skutecznej metody na ochronę materiału roślinnego. Obecnie stabilizowanie roślin w glicerynie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów, by cieszyć się piękną zielenią we wnętrzu przez naprawdę długi czas.
Zebrany i posortowany mech jest wkładany do specjalnych pojemników, a następnie pozbawiany wody. Później umieszcza się go w kuwecie wypełnionej roztworem na bazie gliceryny z dodatkiem naturalnych środków konserwujących. Ostatni etap to barwienie mchu na wybrany odcień. Klienci najchętniej kupują chrobotek w odcieniach zieleni, jednak dostępne są też bardziej nieoczywiste warianty kolorystyczne – żółć, pomarańcz, fuksja czy czerwień. Zakonserwowany i zabarwiony mech trafia do suszarni, a później wysyłany jest do hurtowni w różnych częściach świata.
Dostępny w naszej ofercie mech stabilizowany mogą Państwo wykorzystać na wiele sposobów. Instalacje z chrobotka, obrazy z mchu w ramie, wiecznie zielone kompozycje florystyczne, modny las w słoiku – to tylko niektóre z propozycji. Mogą też Państwo zdecydować się na gotowe panele z chrobotka w dowolnym wymiarze i kształcie. Z przyjemnością zrealizujemy Państwa autorskie pomysły na wiecznie zieloną ścianę!