Chrobotek mylnie nazywany jest mchem, ponieważ w rzeczywistości to porost. Posiada plechę z glonami, a jego strzępki wytwarzają kwasy porostowe, które chronią przed nadmierną utratą wody.
Co ciekawe, choć mech kojarzony jest przede wszystkim z kolorem zielonym, to w rzeczywistości jest on biało-beżowy. Chrobotek, który można zakupić w sklepach ogrodniczych jest zielony na skutek farbowania. W Internecie można zakupić różne wersje kolorystyczne, najpopularniejsze są jednak odcienie zieleni. Często sklepy na życzenie klienta farbują mech na inne barwy, na przykład róż czy fiolet, jednak zazwyczaj tych barw już nie da się uzyskać w sposób naturalny i zdarza się, że po prostu czuć je chemią. Do koloryzowania mchu w odcieniach zielonych używa się wyłącznie naturalnych barwników. Z tego względu mech może mieć czasem nierówną pigmentację, ale warto pamiętać o tym, że naturalny mech także nie ma wyłącznie jednego koloru – posiada odcienie bieli, żółci, szarości.
W Polsce najpopularniejsze są 4 gatunki: reniferowy, łagodny, leśny i najeżony. Najczęściej sprzedaje się mech reniferowy. Poza Polską mech chrobotek występuje też m.in. w Skandynawii, na Grenlandii, Islandii w Azji i w Amerykach.
Ma ona bezpośrednio związek z Grenlandią i Skandynawią – w obu tych miejscach występują renifery, a mech jest ich głównym pożywieniem. Renifery hodowane w Polsce otrzymują specjalną karmę z chrobotkiem sprowadzaną z Finlandii. Niektórzy uważają też, że nazwa wzięła się od charakterystycznej plechy, która przypomina poroże renifera – spójrz na logo tej strony www.
W Polsce mech chrobotek jest częściowo chroniony, dlatego nie można go zrywać w lasach (i w innych miejscach). Ponadto nie wolno go celowo niszczyć i przesadzać. Do Polski sprowadza się porost z innych krajów, między innymi z Norwegii, Szwecji i Finlandii.
Nie. Mech jest trwale zaimpregnowany, więc nie musisz się obawiać o to, że uschnie lub zżółknie. Nie trzeba go podlewać, nie musi mieć też kontaktu ze słońcem. Chrobotek potrzebuje jedynie wilgotności powietrza na poziomie 40-60%, ponieważ pobiera wodę z powietrza. Dobra wiadomość jest taka, że mniej więcej taka jest procentowość wilgotności w naszych mieszkaniach, dlatego nie trzeba dodatkowo zwiększać nawilżenia. Jeśli jednak zauważysz, że mech usycha, ustaw w pobliżu nawilżacz powietrza.
Mech impregnuje się m.in. gliceryną, dzięki czemu nie będzie on uczulał alergików. Co więcej, można powiedzieć, że to idealny porost dla osób uczulonych – chrobotek filtruje powietrze m.in z toksyn czy pyłów, nieprzyjemnych zapachów. Wspomniana gliceryna dba też o to, by mech nie tracił swojej przyjemnej miękkości.
Nie. Zaimpregnowany mech jest antystatyczny, więc nie przyciąga kurzu, insektów i drobnoustrojów a nawet pyłu budowlanego. Ściana z mchu to świetne rozwiązanie zarówno do domu, jak i do biura. Chrobotek doskonale wycisza wszelkie dźwięki – absorbuj je niemal w całości. Gotowe panele ścienne są bardzo proste do zamontowania – raz założone wystarczą na długie lata. W sklepie internetowym dostępne są panele w trzech odcieniach: jasna zieleń (spring green), naturalna i ciemna zieleń. Standardowy panel ma wymiary 50×50 centymetrów, 100×50 lub 100×100, a pokrywa go sześciocentymetrowa warstwa mchu. Dzięki temu panele są miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku. Można nimi pokrywać zarówno ściany, jak i sufity.
Z chrobotka można zrobić unikalne obrazy na ścianie – wystarczy odpowiednie obramowanie, płyta korkowa i klej florystyczny. Można zaaranżować wstawkę mchu w ścianę, w kuchni, w łazience jako dekor lub zrobić całą ścianę z mchu (w branży tzw. “zieloną ścianę”). Ponadto można też wyścielić nim logo lub dekoracyjne napisy. Mech chrobotek nadaje się także do terrarium dla zwierząt. Bardzo dobrze komponuje się z drewnem, pasuje do różnych wnętrz – rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego. Można go też wykorzystać do dekoracji kompozycji kwiatowych (na przykład do świątecznych stroików, do bukietów czy wieńców). Wykorzystywany jest także do tworzenia makiet planszowych i drzewek do terrariów czy makiet do gry np. w Warhammer. Co ciekawe, w niektórych rejonach świata mech chrobotek bywa też składnikiem dań (choć oczywiście w formie świeżej, niezaimpregnowanej).
Jak najbardziej. Chrobotek nie potrzebuje słońca, a więc spokojnie można go wykorzystać także w pomieszczeniach bez dostępu do okien. W łazience porost może spełniać nie tylko dekoracyjną rolę – ponieważ mech jest silnie higroskopijny, będzie pochłaniał nadmiar wilgoci z powietrza, zapobiegając rozwojowi grzybów i pleśni!